" Lekarstwa działają wolniej niż choroby" Tacyt

Zatoki – co to jest?

Zatoki to przestrzenie w kościach twarzy, wypełnione powietrzem i wyścielone błoną śluzową. W trakcie ich normalego funkcjonowania śluz przepływa przez wąskie przewody do nosa. W przypadku infekcji takiej jak

przeziębienie, przewody mogą sie zatkać co powoduje zaburzenia w cyrkulacji powietrza, zablokowanie przepływu śluzu. Jeśli śluz nie znajdzie ujścia w szybkim czasie, jego ilość się zwiększa i dochodzi to stanu zapalnego, który określamy jako sinusitis, czyli stan zapalny zatok.

Stan zapalny zatok objawia się bólem czoła i policzków, który wzmaga się przy pochylaniu, kaszlu czy leżeniu. Wydzielina z nosa będzie miała kolor żółty, zielony, nawet z dodatkiem krwi. Nos jest zablokowany z tej strony, w której jest stan zapalny. Dodatkowo może nam towarzyszyć ból głowy, podwyższona temperatura, brak apatytu czy słabszy węch.

Przyczyny problemów z zatokami:

  • katar sienny,
  • brak czapki na głowie w okresie zimowym,
  • przebywanie w pomieszczeniach zakurzonych i zadymionych.

Jak wyleczyć choroby zatok?

Prostym domowym sposobem na zatoki są ciepłe kompresy. Taki kompres można przygotować na mokro lub na sucho. Mokry kompres to ściereczka zamoczona w mocno ciepłej wodzie przyłożona do czoła i zabezpieczona folią, przed szybkim wystudzeniem. Suchy kompres można zrobić z soli włożonej do skarpety i podgrzanej w mikrofalówce.

Sprawdzony sposób na zatoki: Zagotować łyżkę nasion kozieradki w szklance wody. Gotować aż połowa wody wyparuje. Pić 2, 3 razy dziennie. Kozieradka ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w chorobach wynikających z obniżonej odporności.

Czosnek i cebula są stosowane przy leczeniu zatok. Można je jeść lub położyć plasterki na poduszce obok głowy, aby wdychać opary w trakcie snu.

Witamina A i C są bardzo skuteczne przy leczeniu zatok, dlatego należy je zażywać lub jeść owoce i warzywa, które je zawierają.

Przykładaj ciepłe kompresy skropione olejkiem z drzewa herbacianego. Ten domowy sposób z pewnością będzie bardzo pomocny przy leczeniu zatok. Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwzapalnie, rozgrzewająco i przeciwgrzybiczo.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • Zauwazylam taka zależność… od lat chodzę na solarium czasem przez pół roku odpuszczam a tak bywam raz na tydzien/dwa po 10minut… niewiele, nie chce być spalonym skwarkiem… nie mam problemu z zatokami w momencie gdy regularnie tam bywam. Ostatnio zachorowała od 3tygodni nie wychodzę z domu, czuję się strasznie słabo i nie mogę oddychać przez zatoki! Zuzylam cały sulfarinol, ibuprom spray zatoki i codzień czyszcze nos woda… nic to nie daje… co dziwne odkąd choruje nie byłam na solarium gdyż nie mam chęci i siły… nie chce tutaj przekonywać nikogo do dobrego dzialania lamp ponieważ powszechnie wiadomo ze sa one szkodliwe ale być może istnieje jakąś zależność pomiędzy leczeniem choroby zatok a lampami uv? Być może solarium poza szkoldliwymi właściwościami niesie ze sobą też coś dobrego? Jak się wypije z tego złego stanu wybiorę się i sprawdzę czy faktycznie zatoki „odtezeja”