" Dla cierpiących najmniejsza radość jest szczęściem" Sokrates

Miesiączka – co mówią mądre książki

Miesiączka, zwana okresem, jest krwawieniem, które pojawia się u kobiet raz w miesiącu. To wynik tego, że ciało kobiety co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Jeśli ciąża się nie pojawi, złuszczona błona śluzowa macicy jest wydalona przez pochwę.

W cylku miesiączkowym dwa hormony pełnią ważną rolę. Są to estrogen i progesteron. Dzięki nim kobieta jest wytrzymała i ma dużo potrzebnej jej siły. Około 12 roku życia jajniki zaczynają produkować duże ilości estrogenu i wtedy też zwykle pojawia się miesiączka. Kończy się w wieku 50 lat, jednak zdarza się, że rozpoczyna się ona już w wieku 9 lat, a kończy w wieku 40. Takie same odchylenia dotyczą opóźnienia okresu. Miesiączka trwa od 2 do 6 dni, w cyklach 28 dniowych.

Zdarza się, że miesiączka bywa bardzo obfita i to również jest ogromnym problemem dla kobiety. W związku z tym może się zdarzyć, że kobieta nie może z tego powodu pójść do pracy, czy szkoły.

Zdarzaję się także kobiety, które cierpią na nieregularne okresy. W takiej sytuacji kiedy miesiączka już się pojawi, to najczęściej jest bardzo bolesna.

miesiączka
miesiączka

Zaburzenia miesiączkowe

1. Brak miesiączki (amenorrhoea) – może być wywołany ciążą, anemią, anoreksją, karmieniem, stresem, zaburzeniami hormonalnymi.

2. Obfity okres (menorrhoea) – przyczyną obfitego okresu mogą być: zaburzenia hormonalne, niewielkie zmiany nowotworowe w macicy, infekcje jajników lub macicy, stosowanie wkładek antykoncepcyjnych.

3. Bolesny okres (dysmenorrhoea) – bolesnym miesiączkom mogą towarzyszyć wymioty. Przyczyny to anemia, naprężone mięśnie szyjki macicy, wkładki antykoncepcyjne, jak również brak owulacji w trakcie cyklu.

miesiączka
miesiączka

Jak złagodzić bóle miesiączkowe?

Gorące okłady na brzuch sa starym sposobem na bolesne miesiączki.

Imbir, zwłaszcza świeży, jest wspaniałym domowym sposobem na bolesny okres. Plasterek świeżego imbiru lub łyżeczkę sproszkowanego gotować przez kilka minut w szklance wody. Taką herbatkę można pić 3 razy dziennie po jedzeniu, a miesiączka przestanie być koszmarem.

Jeśli miesiączka jest bardzo obfita, to można pić wywar z kolendry. 6 gr kolendry gotować w pół litra wody do momentu, kiedy połowa wody wyparuje. Dodać łyżeczkę miodu i pić ciepły wywar.

Sok z buraka jest remedium na różne dolegliwości miesiączkowe.

Sok z korzenia pietruszki jest bardzo dobrym domowym sposobem na różne problemy miesiączkowe. Pić dwa razy dziennie po 50-60 ml.

Przy bolesnym okresie polecane jest picie mleka z połową łyżeczki cynamonu.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code