" Depresja nachodzi nas i opuszcza równie niespodziewanie" Robert Bly

Jak rozpoznać depresję?

Większość z nas choć raz w życiu czuło się źle przez krótki czas. Jednak prawdziwa depresja to stan, w którym czujemy się cały czas smutno, brak nam wiary w siebie, czujemy się bezwartościowi, pesymistycznie nastawieni do wszystkiego, jesteśmy podenerwowani. Domowe sposoby na depresję to dodatkowe sposoby na radzenie sobie z nią.

Depresja atakuje nasze ciało, umysł i myśli. Sprawia, że nie możemy pracować, czy wykonywać codziennych obowiązków, nie odczuwamy przyjemności z rzeczy, które były dla nas przyjemne. Nie mamy ochoty spotykać się ze znajomymi, tracimy ochotę na seks, czujemy się ciagle zmęczeni, źle śpimy. Możemy odczuwać zwiększony apetyt, lub przeciwnie, utracić go. Czasem dochodzi do zaników pamięci, czy braku koncentracji.

Depresja – rodzaje

1. Depresja dwubiegunowa, zwana również maniakalno-depresyjną, charakteryzuje się stanami głebokiej depresji, przechodzący w stan maniakalny. Nie występuje często.

2. Depresja główna występuje raz lub kilka razy w życiu. Charakteryzuje się zaburzeniami snu, brakiem apetytu, a także brakiem zainteresowania otaczającą nas rzeczywistością.

3. Dystymia jest utrwalonym zaburzeniem nastroju przebiegającym ze zmiennym, ale zwykle łagodnym nasileniem. Objawy mogą utrzymywać się przez wiele lat, a niekiedy przez większą część życia i mogą powodować ogólną niesprawność.

4. Depresja poporodowa – często pojawia się w kilka dni po porodzie i jest związana ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciąży, a następnie urodzeniem dziecka i odpowiedzialnością, jaka spada na matkę.

Przyczyny depresji

  • genetyczne,
  • hormonalne (w tym napięcie przedmiesiączkowe),
  • poród,
  • urazy psychiczne w dzieciństwie,
  • utrata najbliższych,
  • zima,
  • problemy finansowe,
  • brak słońca,
  • niedobór witaminy B

depresja

Jak wyjść z depresji?

Depresja jest często stanem przewlekłym i nawracającym. Dotyka nas bardzo boleśnie. Ważnym elementem walki z depresją jest praca z psychologiem, otaczenie się ludźmi przyjaznymi, pracą nad sobą i swoją psychiką, jak również stawianie sobie małych celów, które będą nas stymulować do dalszej pracy.

Domowe sposoby na depresję

1. Kardamon – Kardamon (indyjska przyprawa) jest cennym sposobem domowym w walce z depresją. 3 łyżeczki sproszkowanego kardamonu gotujemy w szklance wody na wolnym ogniu przez 10 min, a następnie dodajemy po łyżeczce do zwykłej herbaty.

2. Płatki róży – Herbatka z płatków róży jest wspaniałym lekiem na stany depresyjne. Kilka płatków świeżej róży zagotować w szklance wody i odcedzić. Pić letni wywar w dowolnych porach. Proste domowe sposoby na depresję są niezmiernie tanie i proste.

3. Jabłka – Jabłko z miodem działa antydepresyjnie. Polać miodem plasterki jabłka i zjeść lub przegryzać miód jabłkiem.

4. Dziurawiec – Dziurawiec jest ziołem dobrze znanym w Polsce. Rośnie na dzikich łąkach, miejscach dobrze nasłonecznionych. Ponieważ podnosi poziom serotoniny, hormonu szczęścia. Badania wykazały pozytywny wpływ dziurawca na leczenie lekkiej depresji. Dalsze badania jednak są konieczne. Osoby stosujące dziurawiec nie mogą przebywać na słońcu, gdyż mogą u nich pojawić się przebarwienia. Dodatkowo dziurawiec nie może być stosowany u osób, które stosują leki rozrzedzające krew, środki antykoncepcyjne, leki na HIV/AIDS, przechodzą chemioterapię czy muszą na stałę zażywać imunosupresyjne.

depresja

Suplementy diety pomocne przy depresji

1. Kwasy Omega 3 – Okazuje się, że osoby borykające się z depresją mają niedobory kwasów omega 3. Dlatego ważne jest aby takie osoby uzupełniały te braki poprzez zmiany w diecie lub suplementację. Należy pamiętać, że duże ilości kwasów omega 3 znajduję się w rybach takich jak np. pstrąg, łosoś czy sardynki. Aby osiągnąć optymalny poziom kwasów omega 3 należy spożywać ryby razy w tygodniu.

Jedząc ryby w dużych ilościach warto pamiętać, że ryby mają również dużą zawartość rtęci. Szczególnie ostrożnie trzeba podchodzić do dużych ryb jak tuńczyk, makrela, rekin.

2. Kwas foliowy – Przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 500 mikrogoramów dziennie znacznie poprawia efektywność leków antydepresyjnych. Kwas foliowy można przyjmować w kapsułkach lub zwiększyć spożywanie żywności mającej taki kwas.Tutaj należy wymienić, soczewicę, fasole, zielone warzywa, pestki słonecznika czy awokado.

3. Cynk – niskie poziomy cynku mogą mieć związek z depresją. Z tego względu dobrze jest się suplementować zynkiem lub wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające cynk, jak pestki dyni czy ziarna słonecznika

Unikaj alkoholu. Miej świadomość, że jeśli pomaga ci on w depresji, to takie działanie jest krótkotrwałe, a po wydaleniu alkoholu z organizmu depresja atakuje ze zdwojoną siłą.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • Z doświadczenia wiem:
    – dużo ruchu na świeżym powietrzu minimum 15 minut intensywnego wysiłku
    DIETA:
    – UNIKAĆ KAWY PAPIEROSÓW ALKOHOLU!!!
    – dużo czytać na głos w przypadku lęku pisać na kartce jakieś pierdoły w miarę zabawne i głupie!
    – z medykamentów chemicznych DMAE, HUPERZINE A, Witamina D!!!
    Z uwagi że na depresje są podatni alergicy (dużo osób jest nie świadoma alergii pokarmowych)
    UNIKAĆ!: glutenu, kukurydzy, czekolady, słodyczy, nabiał z mlekiem zastepujemy KEFIREM, słodyczy, jajek, orzechów, ryb!!
    ŹRÓDŁEM depresji są patologie matabolizmu (słabe DNA które można wzmocnić!!) wynikające z upośledzenia śluzówki jelit (pić oliwe z oliwek) a także enzymów trawiennych które źle biochemicznie rozbijają żywność do wchłonięcia w wyniku czego jedzenia zamiast pomagać szkodzi – ogranicz jedzenie do minimum głodówka najlepszym lekarstwem.
    Ludzie z objawami depresji przejściowych (raz mam raz nie mam) osoby niech skupią się na: jedzeniu posiłków wolno o stałych godzinach, spożywaniu jak najmniej jedzenia unikaniu żywności przetworzonej (słodycze, chipsy etc)! Pić zawsze mnimum 30 minut przed jedzeniem!
    – skupcie się na ziołolecznictwie – tymaniek rumianek lawenda, KUDZU, bacia, zioła na uspokojenie relaks i trawienie!
    -spanie w nocy najlepiej po 6 godzin (śpiąc po 9 godzin rozleniwiamy organizm wydłużając fazę niepotrzebnego bo płytkiego snu!) Udowodniano że poranne ptaszki żyją lepiej więc naucz się wstawać przed 8. Twój organizm po 7 dniach dostosuje się do głębokiego snu i szybszej regeneracji sił.
    NAJSKUTECZNIEJSZY PUNKT:
    – medytacja, joga, myśl pozytywnie, ćwicz wyobraźnie jakbyś się zachował w róznych sytuacjach patrzą na siebie z boku i jako aktora.
    Naucz się: miłości i szacunku do innych, akceptacji siebie, uwierz w swoje wartości i umiejętności – rozwijaj swoją pasję, planuj zawsze sobie jutrzejszy dzień, szukaj sobie zajęcia jak w/w czytanie sport majsterkowanie etc.

  • zapomniałem dodać że depresja wrodzona może wynikać z autoagresji układu odpornościowego tzn. organizm jest wrogo nastawiona dla siebie i go niszczy przez złą biochemię komórek.
    Plaga depresji w Polsce jest grzybica układu pokarmowego candida!

  • U większości osób posiadających objawy depresji stwierdzono niedobór magnezu. Dlatego też leczenie należy rozpocząć od uzupełnienia tegoż niedoboru.

  • Dziękuję Patrykowi za szczegółowy wpis. Pomysł z głośnym czytaniem bardzo mi się podoba. Próbowałam śpiewać, ale na to nie zawsze mogę się zdobyć, a na czytanie prędzej.
    Czy ktoś ma może link do badań na temat godzin snu potrzebnych w ciągu doby? Z góry dziękuję.