" Lekarstwa działają wolniej niż choroby" Tacyt

Co to jest artretyzm?

Artretyzm jest chorobą stawów. Słowo artretyzm pochodzi od greckich słów arthro (staw) oraz itis (zapalenie), stąd zapalenie stawu. To stan zapalny, który nie leczony ma poważne konsekwencje. Niestety artretyzm jest chorobą postępującą, a niekiedy nawet chorobą autoimmunologiczną. Konsekwencją tego będą okresowo występowały znaczne pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, albo stan ten będzie chroniczny. Dlatego ważne jest aby szybko zdiagnozować chorobę i wtedy można połączyć domowe sposoby na artretyzm z medycyną konwencjonalną. Tutaj z pomocą przychodzą domowe sposoby na artretyzm.

Wyróżnia się ponad 150 rodzajów artretyzmu. To choroba przewlekła, która z reguły atakuje jeden lub dwa stawy, powodując ich uszkodzenie. Najczęściej występuje u ludzi starszych.

Rodzaje artretyzmu

1. Osteoartretyzm charakteryzuje się opuchlizną, bólem i usztywnieniem stawu. Najczęściej atakuje staw biodrowy, kolanowy, kręgosłup i ręce. Przestrzeń pomiędzy kośćmi tworzącymi stawy ulega zmniejszeniu, co powoduje ich ocieranie się i ból. Staw ulega uszkodzeniu. I tutaj kobiety są bardziej narażone na jego powstanie.

2. Artretyzm reumatyczny to stan zapalny błony stawów, a poźniej również chrząstki. W rezultacie zewnetrznie staw jest opuchnięty, bolesny i sztywny. Ten rodzaj artretyzmu najpierw pojawia się w palcach, dalej w nadgarstkach i palcach u nóg. Choroba dotyka ludzi młodych i w wieku średnim. Tutaj również to kobiety są na nią bardziej narażone niż mężczyźni.

3. Artretyzm zakaźny. Stan zapalny w tym przypadku jest wynikiem infekcji bakteryjnej spowodowanej raną lub infekcją w innej części ciała.

4. Dna moczanowa, zwana podagrą występuje najczęściej u mężczyzn. Charakteryzuje się bardzo bolesnymi atakami artretyzmu spowodowanymi wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. W konsekwencji kwas ten odkłada się w stawach, tworząc kryształki. Najczęściej choroba zaczyna się od stawy dużego palca u nogi. Staw jest czerwony, napuchnięty, gorący i bardzo bolesny. Często przyczyną jest nieprawidłowa praca nerek.

artretyzm

Przyczyny artetyzmu

Często trudne do ustalenia. Dlatego warto jest spróbować domowe sposoby na artretyzm. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki mogą podnieść prawdopodobieństwo jego powstania. Do nich zalicza się:

  • wilgotny klimat,
  • zmiany hormonalne,
  • częste uszkodzenia stawów wywołane zwichnięciem, czy złamaniem,
  • nieodpowiednia dieta.

Domowe sposoby na artretyzm

1. Utrzymuj odpowiednią wagę.

Utrzymywanie odpowiedniej wagi jest niezmiernie ważne w przypadku artretyzmu, ponieważ dodatkowe kilogramy wpływają bardzo niekorzystnie na stawy zwłaszcza stawy: biodrowy, kolanowy czy skokowy. Jeśli będziemy utrzymywać odpowiednią wagę, to również wpłynie to na nasze dobrze samopoczucie.

Redukując wagę możemy niejednokrotnie poprawić:

  • ruchomość stawów
  • zmniejszyć ból
  • zapobiegać uszkodzeniom stawów w przyszłości

2. Stosuj kurację zimną i ciepłą wodą jako tanie domowe sposoby na artretyzm.

Kuracje zimną czy ciepłą wodą mogą znacznie zmniejszyć i stan zapalny i ból odczuwalny w przypadku zaatakowania stawów artretyzmem.

Kuracja ciepłą wodą najbardziej poleca jest rano, po nocy, gdyż zwykle po przespanej nocy jest mniejsza ruchomość stawów i ból. Wtedy dobrze jest wziąć mocno ciepły prysznic lub gorącą kąpiel. Alternatywnie można na miejsca zaatakowane artretyzmem robić ciepłe okłady.

Zimna kąpiel będzie miała zbawienny efekt na ból, opuchnięte stawy, czy stan zapalny. Alternatywnie można miejsca bolące okładać specjalnymi zimnymi żelowymi okładami. Nigdy jednak nie należy zimnych okładów stosować bezpośrednio na skórę.

Reasumując i zimna i ciepła kąpiel w znaczący sposób mogą pomóc w walce z artetyzmem i dodatkowo jest tanim domowym sposobem na artretyzm.

Dodatkowym rozwiązaniem jest stosowanie kremów z dodatkiem kapseicyny, która działa bardzo mocno rozgrzewająco. Taki krem daje ulgę i w bólu jak i w stanie zapalnym stawów.

3. Domowe sposoby na artretyzm – Dieta

Dieta bogata w owoce i warzywa powinna być stosowana przez osoby zmagające się z artretyzmem. Badania pokazują, że dieta ma duże znaczenie w przypadku artretyzmu.

Z drugiej strony dieta pełna warzyw i owoców jest pełna antyoksydantów, które jednocześnie działają przeciwzapalnie poprzez eliminację wolnych rodników.

Natomiast dieta pełna cukru, węglowodanów, czerwonego mięsa, przetworzonych artykułów może przyczynić się do powstania stanów zapalnych, które są tak niebezpieczne w przypadku artretyzmu.

Taka dieta jest również niebezpieczna dla serca, ponieważ podnosi cholesterol, ciśnienie i powoduje otyłość.

artretyzm

4. Utrzymuj kondycję fizyczną

Regularne ćwiczenia są niezmiernie ważne w przypadku artretyzmem.

Ćwiczenia zalecone przez lekarza, czy fizjoterapetę pomogą w:

  • utrzymaniu odpowiedniej wagi
  • utrzymaniu ruchomości stawów
  • wzmocnią mięśnie i więzadła w okolicach stawów

Ćwiczenia, które będą pomocne w przypadku artretyzmu to:

  • spacer
  • jazda na rowerze
  • pływanie
  • wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie
  • tai chi

5. Dodawaj kurkumę do jedzenia

Kurkuma ma ogromne właściwości przeciwzapalne. Jest żółtą przyprawą pochodzącą z Indii, która zawiera kurkuminę. To ona jest antyoksydantem i posiada właściwości przeciwzapalne.

Badania pokazują, że kurkuma stosowana przez osoby borykające się z artretyzmem redukuje stan zapalny i zmniejszają ból.

6. Inne domowe sposoby na artretyzm

Sok z ziemniaka jest starym i znanym sposobem na artretyzm. Można pić świeży sok 2 razy dziennie. Trochę łatwiejszym sposobem jest pokrojenie umytego, średniego ziemniaka ze skórką i zalanie go szklanką zimnej wody wieczorem. Odstawić do rana i na czczo wypić całość.

Kąpiel z dodatkiem soli Epsom jest również bardzo pomocna. Najlepiej wsypać 3 kg soli do gorącej wody. Zanurzyć się w takiej wodzie na 10 do 20 minut. Takie kąpiele są często pomocne w przypadku łagodnego artretyzmu.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code